Haber

Kuluncak nerede? Kuluncak ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Kuluncak hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, MalatyaAyrıca çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi. Malatya Türkiye’nin Kuluncak ilçesi merak edildi. Peki Kuluncak nerede? Kuluncak ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Kuluncak hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

KULUNCAK NEREDE?

Kuluncak, Malatya ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 8.384

Alan: 683 km² (263 mi²)

KULUNCAK İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Malatya ili Kuluncak ilçesinin nüfusu 8.384’tür.

KULUNCAK HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Kuluncak, Malatya ilinin bir ilçesidir.

Tarih

İlçenin yerleşim tarihi 100 veya 120 yıl öncesine dayanmaktadır. Yıllar önce bir yaylada yaşayan Bıyıkboğazı, Başören, Konaktepe ve Karncalık mahallesi sakinleri, barınacakları sürüleriyle birlikte kışı ilçede geçirmek için kışın barınak olarak kullanılan Kuluncak’a yerleşti. Özellikle Konaktepe ve Başören köyleri yaylalarında ahali, su kenarında tenha bir yere yerleşerek Kuluncak oluşumuna yer hazırlamıştır. Semtin adının tenha bir bölgede olması nedeniyle “kuytucak” kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Daha sonra Kuluncak olarak değiştirilmiştir.

coğrafi durum

Kuluncak ilçesi Malatya iline 110 km uzaklıktadır. İl merkezinin kuzeybatısında yer almaktadır. Kuluncak Mahallesi’nin sonları mülki bölünmeye göre kuzeyde Sivas ili Kangal İlçesi ile 25 km, doğuda Malatya ili Hekimhan ilçesi ile 46 km, güneyde Malatya ili Darende ilçesi ile 22 km olarak belirlenmiştir. ve güneybatısında, batısında Sivas ilinin Gürün ilçesi ile 26 km. Çevresi sivil hudutlarla çevrili olup, toplam 119 km’lik sivil hududu vardır. Hekimhan ilçesine 27 km, Darende ilçesine 47 km, Sivas’ın Kangal ilçesine 110 km, Gürün ilçesine 80 km uzaklıkta yer almaktadır.

Arazinin çoğu dağlık ve engebelidir. Ortalama rakım 1250-1350m civarında olup, ortalama eğim 40 derecedir. İlçe genel olarak vadi içinde bir meclis olup, Tohma Çayı üzerinde yer almaktadır.

İdari yapı

Daha önce Darende ilçesine bağlı bir belde olan Kuluncak, 1972 yılında belde, 20 Mayıs 1990 tarihinde ise ilçe statüsü almıştır.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri ile yeni büyükşehir hükmü gereğince köylerin tamamı mahalle statüsü kazanmış ve ilçeye bağlı olan Sofular Belediyesi tüzel kişiliğine son verilerek mahalleye dönüştürülmüştür. Dolayısıyla ilçeye bağlı toplam 28 idari birim (mahalle) bulunmaktadır.

Yeraltı kaynakları

İlçe yer altı kaynakları açısından oldukça zengindir. Toryum, demir, çinko, altın, mangan başta olmak üzere birçok maden sondajı yapılmaktadır. İlçede aktif bir mermer ocağı bulunmaktadır. Ayrıca Alvar köyündeki termal su için sondaj çalışmaları yapılıyor.

Kültürel Miras

Eşref Höyük, Kabak Abdal Mezarı, Genç Roma Dönemi’ne ait zemindeki Mozaik Sütunlar ve Bicir Köyü’nün taşlık arazisinde yer alan Bicir Yamaç Yerleşimi.

cankaya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu