Haber

Hayvanseverlerden sokak hayvanları için huzurevi ve kısırlaştırma talebi

ANKARA’da bir grup hayvansever, sahipsiz hayvan sorununun çözülmesi için her belediyenin sınırları içinde bir bakımevi ve kısırlaştırma merkezi kurmasını talep ederek miting düzenledi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen yaklaşık 1000 hayvansever, Anıt Park’ta sokak hayvanları için ‘Büyük Ankara Buluşması’ düzenledi. ‘Sokağıma dokunmayın’, ‘Onları korumak hakkımız’ pankartları taşıyan küme, ‘Kısırlaştırın, aşılayın, yaşatın’ sloganları attı.

Grubun ismiyle ilgili açıklama yapan Hayvanların Uzun Ömürlü Hakları Konfederasyonu Başkanı Haydar Özkan, Hayvanları Koruma Yasası’nın hayvanların rahat yaşaması ve iyi muamele görmesi için 2004 yılında çıkarıldığını hatırlattı. Buna rağmen yasadaki gerekliliklerin yerine getirilmediğini belirten Özkan, “Hayvanları Koruma Kanunu’na rağmen 1389 belediyeden 1200’ünde hala bakımevi ve kısırlaştırma yok. Sokak hayvanı sorununun tek çözümü huzurevi kurmak. kendi sınırları içinde ev ve kısırlaştırma merkezi” şeklinde konuştu. “Durum böyle olunca köpekleri büyük dev yaşam alanlarına götürme bahanesiyle birbirlerinin sınırlarına fırlatmayı hızlandıracaklar ve analiz olarak önerdiğiniz 62 dev toplama alanı, sağlık sorunlarına yol açacak. sokak köpeklerinin sayısı hızla artacak ve katliamlar artarak devam edecek. Tek çözüm sürdürülebilir sterilizasyondur. Can veririz, can vermeyiz.” Konuşmaların ardından bir hayvansever, hayvanlara yönelik şiddete dikkat çekmek için köpek maskesi takarak bir süre kafeste bekledi.

akyurt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu