Haber

Çin Dışişleri Sözcüsü: Japonya’nın Rekor Savunma Bütçesi Endişeleri Artırıyor

PEKİN, 28 Aralık (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in Japonya’nın savunma bütçesindeki değerli artıştan endişe duyduğunu belirterek, Japon tarafını askeri ve güvenlik alanlarında dikkatli konuşmaya ve hareket etmeye çağırdı.

Sözcü, Japon hükümetinin 23 Aralık’ta 2023 mali yılı için 6,8 trilyon yen’lik (yaklaşık 51 milyar ABD Doları) rekor bir savunma bütçesi üzerinde anlaşmaya vardığına dair haberlere yanıt olarak düzenli bir basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Wang, Japonya’nın askeri atılımlar yapmak amacıyla bölgesel gerilimleri tırmandırdığını söyledi ve bunun tehlikeli olduğunu ve Japonya’nın tamamen savunma odaklı bir politika ve barışçıl kalkınma yoluna bağlı kalıp kalmayacağı konusunda Asyalı komşularıyla birlikte uluslararası toplumda güçlü şüpheler uyandırdığını da sözlerine ekledi. .

Wang, “Japon tarafı, Asyalı komşuları ve uluslararası toplum nezdinde daha fazla güvenilirliğini kaybetmemek için saldırganlık geçmişini ciddi bir şekilde gözden geçirmeli ve askeri ve güvenlik alanlarında ihtiyatlı konuşmalı ve hareket etmelidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu