Haber

ABD’de kar fırtınası nedeniyle en az 15 kişi öldü

YENİ ABD’de dondurucu kar fırtınaları, ülke çapında 1,7 milyondan fazla ev ve işyerini elektriksiz bıraktı ve hava durumuyla ilgili kazalarda en az 15 kişi öldü.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), Kuzey Kutbu’ndan gelen ve ülkenin yaklaşık üçte ikisini etkileyen dondurucu rüzgarların hafta sonu da ülkenin orta ve doğu kesimlerini etkilemeye devam edeceğini duyurdu.

CNN’in haberine göre ülke genelinde hava durumuna bağlı kazalarda en az 15 kişi hayatını kaybetti.

Çoğunluğu zincirleme meydana gelen trafik kazalarında çok sayıda kişi yaralanırken, bazı bölgelerde saatte 115 kilometreyi bulan kar fırtınası nedeniyle yetkililer görüş mesafesinin sıfıra düştüğü uyarısında bulundu.

Ülkede 1,7 milyondan fazla ev ve iş yeri elektriksiz kaldı

Poweroutage sitesine göre ülke genelinde 1,7 milyondan fazla konut ve iş yeri elektriksiz kalırken, yetkililer devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle arızaların giderilmesinin günler alabileceği uyarısında bulundu.

ABD’de dondurucu soğuktan 200 milyondan fazla kişinin etkileneceği tahmin edilirken, soğuğun Kanada sınırından Meksika’nın sonuna kadar etkili olabileceği kaydedildi.

Ülkenin orta batısındaki Montana, Güney Dakota ve Wyoming eyaletlerinde fırtına nedeniyle sıcaklıkların sıfırın altında 45 dereceye düştüğü belirtildi.

Biden vatandaşları “uyarıları dikkate almaya” davet etti

Aralarında New York, Virginia, Kentucky, Georgia, Kuzey Karolina ve Oklahoma’nın da bulunduğu birçok eyalette büyük eyaletler ilan edilirken, ABD Lideri Joe Biden vatandaşları uyarıları dikkate almaya çağırdı.

Uçuş takip sitesi FlightAware, Noel için yılın en ağır seyahat zamanlarından biri öncesinde 8.000’den fazla uçuşun iptal edildiğini ve 25.000’den fazla uçuşun ertelendiğini bildirdi.

Uçuşları iptal edilen veya rötar yapan Amerikalılar havalimanlarında mahsur kalırken, yetkililer hava kurallarını da dikkate alarak vatandaşlara Noel tatili için zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını tavsiye etti.

“Nesilde bir kez” şiddetli bir soğuk algınlığı

ABD’de, 21 Aralık’ta, ulusal ve yerel hava durumu raporlama ajansları, “nesilde bir kez” şiddetli soğuk ve kar havası kuralları konusunda bir uyarı yayınladı.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), yurdun bazı bölgelerinde son 40 yıldır yaşanmayan soğuk hava koşullarının yaklaştığını duyurdu.

Hava durumu servisi, “yoğun kar yağışının seyahati çok zor veya imkansız hale getirebileceğine ve hayati tehlike oluşturabileceğine” dikkat çekti.

Ayrıca soğuk havanın etkisiyle meydana gelecek fırtınanın, ülkenin Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesinde 3’üncü kategori kasırganın basıncına eşdeğer olacağı paylaşıldı.

Fırtına nedeniyle New Jersey’nin Manhattan’a bakan sahil şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin zemin katlarını taşan Hudson Nehri sular altında bırakırken, sele maruz kalan çok sayıda araç hasar gördü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından zarar görürken, şiddetli rüzgarların getirdiği dalgalar bazı kıyı caddelerini ve yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu